GÜMÜŞ İŞLEMECİLİĞİ KURSU

Tarihte neredeyse başlangıcı bilinmeyen takı sanatı yüzyıllardır dünyada varlığını sürdürmektedir.21. yüzyılın modern dünyasında gelişen takı sanatları makineleşmiştir, el sanatı takı yapımından giderek uzaklaşmıştır. Türkiye'de uygulaması çok az kalan bu sanatlardan biri de Amasya el yapımı Erhan-i gümüş işleme tekniğidir. Günümüze kadar gelen bir çok sanat dalının bir arada kullanılabildiği, birçok makine ve alete gereksinim duyulmadan, tamamen sanatçının araştırma, bilgi ve yeteneğine bağlı, gümüş madeninden eritilerek çekilmiş gümüş levhalar üzerine çizim ve kabartma tekniği ile beraber değerli  ve yarı değerli  taşların da kullanılarak eserin zenginleştirildiği her türlü takı ve aksesuarların yapılabildiği bir sanat dalıdır.


Yapılacak basit çizimler dışında hat, tezhip, bezeme, minyatür, çini, ebru, tuğra gibi sanat dallarında oluşturulmuş günümüz ve tarihi birçok eser estetiği bozulmadan gümüşleştirilebilir. Herhangi bir sınırlamanın olmaması sanatçıyı özgür kılar. Eserlerin tümünün el yapımı ve arka yüzlerinin de ön yüzleri kadar özenle işlenmiş olması eserlerin özgünlüğün de garanti eder.


 Geleneksel el sanatlarından zamanımıza kadar ulaşanlar çok azalmıştır. Türk kültürünün yansıtan bu el sanatlarının başında gümüş işleme sanatını sayabiliriz ayrıca hat, tezhip, minyatür, kakma, cilt sanatı yok olmak üzeredir. Erhan-i gümüş işleme sanatı ise bu yok olmaya yüz tutmuş sanatları da gümüşle birleştirerek yapılan esere bambaşka bir değer katmaktadır. Şu an dünya üzerinde bu sanatları gümüşe aktara bilen Erhan-i dışında hiçbir sanat dalı yoktur. İlk aşamasından bitimine kadar tamamen elde yapılan bu sanat dünyada sadece Erhan-i tekniğine ait altı farklı buluşta yapılmaktadır.  Makas, eğe, zımpara, bıçak, şimşir kalemler gibi yapımında kullanılan malzemeler el işçiliğini değerini bir kat daha artırmaktadır. Gümüş kolye, küpe, bileklik, düğme, kemer, broş gibi her tür takını yapıldığı bu sanat ayrıca çerçeve ,şamdanlık, ayna, süs eşyaları ve tabloların bile işlendiği geniş bir yelpazeye sahiptir kuyumculuk sektörüne giren ERHAN-İ takı sanatı bu dalda büyük ilgi görmüş ve kuyumculukta alternatif bir teknik olmuştur.


 Türk sanatının en güzel örneklerinden biri olan gümüş işleme sanatımız, bu günde Anadolu 'muzun  güzel bir köşesinde, Amasya 'da, geçmişten geleceğe taşınmaya devam ediyor. Sanki 16.yy da yaşayan bir bezeme sanatçısının heyecanı ve ruh haliyle işlenir gibi inceden inceye büyük bir sabırla gümüşe şekil veriliyor. El yapımı el yapımı gümüş işlemesi olarak bizde bu muhteşem geleneği var gücümüzle yaşatmaya ve geleceğe taşımaya çalışıyor ve bu güzellikleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Oluşturulma Tarihi : 26.03.2015