AHŞAP BOYAMA KURSU

 

Ağaçtan hazırlanan eşyalar üzerinde yapılan boya, cila, vernik işlerinin tümüne ahşap boyama (üst yüzey işlemleri) adı verilir. Ahşap boyama eşyaların güzelleştirilmesi ve dış etkilerden korunması amacı ile yapılmaktadır.


Ahşap eşyaların güzelleştirilmesi ve dış etkilerden korunması amacı ile yapılan boyama, özelliklede vernikleme M.Ö 200 Yılında Çin Han Devrinde bulunmuştur. O zamana ait çalışmalar, üst düzey işlemleri yönünden oldukça yüksek bir yüzeyi belirler. M.Ö yapılan ahşap boyamalarında en çok kırmızı ve siyah renkler kullanılmıştır.


16. yy’ da ahşap boyama sanatı hakkındaki ilk bilgiler Avrupa’ya ulaştığında büyük ilgi görmüş başta İtalya olmak üzere Hollanda, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesinde geniş bir kesim tarafından çalışılmıştır. Mobilyaların boyanması ve üzerine resimler yapılarak süslenmesi ilk defa İtalya da moda olmuştur. Boyalı ve süslemeli mobilya modası hızla yayılmıştır.


Ahşap boyamada üst düzey işlemlerinin gelişip zenginleşmesi bu alanda aralıksız ve yoğun araştırmaların sürdüğünü gösterir. Her yeni buluş, ahşap boyama endüstrisine yeni gereçler kazandırmaktadır. Ahşap boyama sanatı günümüzde uygulanılan bir sanat dalıdır. Yine başta İtalya olmak üzere Amerika, İngiltere, Fransa hatta Afrika dada sayısız ahşap boyama sanatçıları sanatlarını bütün insanlarla paylaşmaktadırlar.


Bugün ahşap boyama olarak bildiğimiz bu sanatın geçmişi kültürümüzde çok eskilere dayanmaktadır. Adını ilk olarak Edirnekari duyulan bu sanat, 14 yy’dan sonra ahşap ve deri gibi çeşitli malzemeler üzerine uygulanmıştır.


Ciltçilikte de uygulanan bu bezeme sanatıyla kök boya ve altın varak ve nakışlar yapılmış, lake denilen cila yapılarak son haline getirilmiştir. Bu bezeme sanatının çıkış noktası saray kenti Edirnedir.


Kapı kanatları, tavanlar, çeyiz sandıkları, dolap kapakları, para kutuları ahşap pencere kepenekleri ve cilt kapaklarında kullanıldığı görülmüştür. Kimi zaman diğer ahşap süsleme teknikleriyle de beraber kullanıldığı olmuştur. Bunlar ahşap üzeri katma ve oyma sanatlarıdır.

Oluşturulma Tarihi : 26.03.2015