Amasya Belediyesi Kültür Evleri

 

Amasya Belediyesi Kültür Evleri 2009 yılında, hedef kitlesi olarak, istihdama katılmayan, evin dışında zaman geçirme ve sosyalleşme olanakları olmayan ailenin yapı taşı olan kadınlara hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Başlangıçta 1 olan sayı talebin artması üzerine 8e çıkarılmıştır. Farklı mahallelerde açılan Kültür Evleri sayesinde sadece kent merkezindeki kadınlara değil merkezin dışında yaşayan kadınlara da, evlerinin yakınlarında kolayca erişebilecekleri mekânlarda hizmet verilebilmektedir.


Kültür Evleri hobi kursları, mesleki eğitim kurslarını düzenlemenin yanı sıra kadınların bir araya geldikleri, zaman geçirdikleri, başka kadınlarla iletişim kurdukları bir mekân görevi görmektedir.


Kültür evlerinde hobi kurslarına ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların ürettiklerini gelire dönüştürmeleri için Belediye tarafından satış noktaları açılmıştır: Amasya Belediyesi Satış Tanzim Bürosu ve Amasya Belediyesi Şerefettin Sabuncuoğlu Müzesi. Böylelikle Kültür Evlerinde eğitim alan kadınlar kurslarda ya da evlerinde üretim yapmakta bunlar belediye satış noktalarında müşterilere ulaştırılmaktadır. Kendilerine ait hiçbir geliri olmayan kadınlar satış noktası ile gelir elde etmektedir. Bu gelir hem kadınların kendilerine olan güvenlerini artırmakta, hem de evleri ve çocukları için istedikleri harcamalarını yapmalarını sağlamaktadır.


Amasya Belediyesi Kültür Evi 1: Hatuniye Mahallesi (Tezhip, ahşap boyama, makine nakışı  altın varak, İngilizce ve Nikah şekerleri yapımı kusları)


Amasya Belediyesi Kültür Evi 2: Hatuniye Mahallesi (El nakışları, mısır bebek ve ahşap yakma kursları)


Amasya Belediyesi Kültür Evi 3: Gök Medrese Mahallesi (İğne oyası ve Ev mefruşakursları)


Amasya Belediyesi Kültür Evi 4: Kurşunlu Mahallesi (İpek halı,Yassıçal cuha dokuma ve İğne oyası kursları)


 Amasya Belediyesi Kültür Evi 5: İhsaniye Mahallesi (İpek halı,   Amasya dokuması, İğne oyası, Kurdele nakışı,tel kırma ve Aile Çocuk eğitimi kursları)


Amasya Belediyesi kültür evi 6 şehcui mahallesi ( spor , makine nakışı, iğne oyası, cam vıtray)


Amasya Belediyesi kültür evi 7 kırazlı dere mahallesi( Amasya dokuması, tel kırma, mefruşat)


Amasya Belediyesi kültür evi 8 Bahçeleriçi mahallesi (spor, kilim kursu, ebru kursu, gümüş kursu, ahşap boyama kursu)


Amasya belediyesi tanzim satış (hatuniye mahallesi):Gümüş işlemeciliği ve iğne oyası kursu) mevcuttur


Finansman Kaynakları:


Kurs binaları, kurs malzemeleri, kurs hocalarının maaşları, kurs gider kalemleri Amasya Belediyesi tarafından finanse edilmektedir.

Kültür evleri çalışmalarını planlarken Amasya Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu ve Amasya İŞKUR’dan destek almaktadır. Ayrıca 2010 yılında Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ile Amasya Belediyesi ortaklığında yürütülen Amasya’da Kadın İstihdamının Artırılmasına Destek projesi çerçevesinde Kültür Evleri hem eğitimci ve atölye sağlayarak projeye destek vermiş hem de projenin eğitimlerinden yararlanmıştır.


Uygulama Süreci:


Kültür Evlerinde alanında uzman eğitimciler tarafından kadınlara 19 farklı alanda mesleki eğitim verilmektedir. Sosyal kurslar spor, aile eğitimi,İngilizce kursları kültür evlerinde Kadınlara hizmet vermektedir 3 kültür evimizde müftülükle yapılan anlaşmalar doğrultusunda kültür evi5 ve kültür evi 6 kültür evi 7de devam etmektedir   yoğunluklu olarak Maraş işi, yassı çulha dokuma, gümüş işlemeciliği, ipek halı dokuma, giyim tasarım, iğne oyası, tel kırma, keçe, ahşap boyama ve unlu mamuller kurslarından yararlanmaktadır. Ayrıca kültür evlerinde tezhip gibi geleneksel sanatlar da öğretilmektedir.

    Kültür Evleri Genel Bilgilendirme Sunumunu İndirmek İçin Tıklayınız

Oluşturulma Tarihi : 26.03.2015