Ferhat ile Şirin'in heykeli dikildi

  
   
   Amasya Belediyesi tarafından yaptırılan Ferhat ile Şirin Müzesi çevre düzenlemeleri tamamlanıyor. Yapılan çalışmaları bütünleyen bir de Ferhat ile Şirin'in ölümlerini betimleyen büyük bir heykel de Ferhat Dağı'na dikildi.
   Konu ile alakalı olarak Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR,  (İHA) İhlas Haber Ajansı'na verdiği ropördajda heykel ve diğer çalışmaları değerlendirdi. Konu hakkında şu değerlendirmelerde bulundu; "Ferhat’ın Şirin’e kavuşmak için şart koşulduğu su kanalını kazdığı dağın üzerine Ferhat ile Şirin’in 5 metre uzunluğundaki heykellerini yaptırttık diyen ÖZDEMİR "Ferhat’ın öldüğünün söylenmesi üzerine Şirin’in kayadan kendini atmasını, ardından Ferhat’ın da külüngünü havaya fırlatıp intihar etmesini simgeleyen heykellerin ilgi gördüğünü" söyledi.
     Heykeller hakkında çoğu olumlu olmak üzere olumsuz tepkiler de aldıklarını anlatan Özdemir, “Genel ekseriyete baktığımız zaman, insanların dikkatini çeken, insanların buradaki kültür varlığının farkında olacakları bu heykelin güzel olduğu daha çok söyleniyor” dedi.
     Ferhatarası mevkisinde kamulaştırma yaptıkları 8,5 dönümlük alan üzerinde yaklaşık bir yıl önce yapımına başlanan Aşıklar Müzesi’nin içerisindeki çalışmaların tamamlanmasının ardından hizmete gireceğini söyleyen Cafer Özdemir, “Romeo Juliet’den, Ferhat ile Şirin’e, Mihrimah Hatun ile Mimar Sinan’ın aşkından, Mevlana’nın ilahi aşkına birçok konuyu içeren tematik müzemiz olacak. Kültür merkezi ile nikah salonumuzun da olacağı müzede Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun gibi nostalji yaşamak isteyen insanlarında burada nikahlarını kıyacağız” diye konuştu.
Yer altına konuşlanan müzenin kanaldan günümüze kadar gelebilen bölümlerin görselliğini kapatmadığını vurgulayan Özdemir, müzenin Amasya’nın kültür turizmine  yeni bir halka olacağını kaydetti.

Oluşturulma Tarihi : 17.02.2015