Amasya Belediyesi Kardeş Şehirleri


Yurt İçi Kardeş Şehirler:


Beykoz, İstanbul'un bir ilçesidir. Çatalca-Kocaeli bölümünün Kocaeli Yarımadası batısında yer almakta olup; batıdan İstanbul Boğazı, doğudan Şile ilçesi, kuzeyden Karadeniz ve güneyden de Çekmeköy, Üsküdar ve Ümraniye ilçeleri ile çevrelenmiştir.Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren yapılan sanayi ağırlıklı çalışmaların etkisiyle fabrikaların çoğalması sonucu genelde işçi kesimin tercih ettiği yerleşim yeri olan Beykoz, son yıllarda üst gelir seviyesi kesimden de talep görmektedir. "Boğazın incisi" olarak tanımlanmaktadır.


Bursa, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. 2014 itibarıyla 2.787.539 nüfusa sahiptir. Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde, 40° batı boylam ve 29° kuzey enlem daireleri arasında yer alır. Eski adıHüdavendigâr'dır. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve batıda Balıkesir illeri ile çevrilidir.


Ekonomik açıdan Türkiye'nin gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa'da en çok Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa'nın Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul'dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerindendir. Şehir İstanbul'dan sonra en büyük ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir


Manisa, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on dördüncü şehri. 2014 itibarıyla 1.363.995[1] nüfusa sahiptir. Ege Bölgesinde yer alan ilde 17 ilçe bulunur. Nüfus bakımından İzmir'den sonra bölgedeki 2. büyük ilidir. "Şehzadeler Şehri" olarak da bilinir. Şifalı Mesir Macunu ve Sultaniye Üzümü ile tanınır. Antik çağda "Magnesia", Roma İmparatorluğu döneminde tam ismiyle "Magnesia ad Sipylum" olarak anılmıştır. Dünya dillerindeki mıknatıs vemagnezyum kelimelerinin kökeni Manisa'nın ismidir.


Yurt Dışı Kardeş Şehirler:


1992- Şamahi/ Azerbaycan


Şamahı Şirvan’ın merkezidir. Şamahı şehri 6. yüzyılda Şirvanşahlar devletinin başkentiydi. 
Şamahı’da eski dönemlerde meydana gelmiş ilginç olaylarla ilgili ipuçu veren yer adları çok fazladır. Mesela Melhem köyü, yakınındaki mağarada yetişen şifalı bitkilerle ünlü olmuştur.
Kadim Azerbaycan şehirleri arasında Şamahı özel yere sahiptir. Şamahı topraklarının doğal yapısı eski dönemden insanların dikkatini çekmiştir. Bu ilçenin kendine özgü tabiatı, ılıman iklimi, mineral kaynakları ona güzellik kazandırır. Burada havalar ne çok soğuk ne de çok sıcaktır. Yüksek dağlar koynundaki meşe, fıstık ve gürgen ormanları, göz okşayan çimenleri ve çalılarıyla ilkbahardan sonbahara dek burada mükemmel bir manzara oluşturur. Şamahı’da 50’den fazla türde şifalı bitki yetişir. 
Zengin doğaya sahip Şamahı’nın tarihi geçmişi çok eskidir. Şamahı’da çok sayıda arkeolojik ve mimarlık abideleri  vardır: Çifte minareli Cuma Camisi (743 yılı), Şahi Handan türbesi (15. yüzyıl), Pirmerdekan türbesi (13-14. yy.) Gülüstan kalesi (11-12. yy.) harabeleri büyük ilgi çekmektedir.


1993- Sapporo/ Japonya


Sapporo (札幌市 Sapporo-shi) nüfus bakımından Japonya'nın beşinci büyük şehridir. Ayrıca coğrafi alan bakımından da üçüncü büyük bölgesidir. Hokkaido Prefektör'ünün başkentidir.

Sapporo Japonya dışından her şeyden önce 1972 Kış Olimpiyatı'nın ev sahibi olarak tanınır. Bundan başka yıllık olarak düzenlenen Kar Şenlikleri ile yuki matsuri olarak tanınır ki dünyanın her yanından 2 milyondan fazla gezmenin ilgisini çeker.


1993- Solingen/Almanya


Ruhr havzanın ve Wuppertal şehrinin güneyindedir. Wupper Irmağı kıyısında yer alır. Nüfusu, 163.882 (2005)’dir.

Tarihsel kayıtlarda ilk kez 965'te Solagon adıyla geçer. 1374’te berat aldı. Aynı ölçüde eski olan Ohligs, Wald,Grafrath ve Hohscheid kasabaları 1929'daki düzenlemeyle sınırları içine alındı.

Orta Çağda kılıç yapımcılığıyla tanınan Solingen, çatal bıçak, yapımında Thiers (Fransa) ve Sheffield (İngiltere) ile birlikte uluslararası üne sahip bir merkezdir. II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören kent merkezi yeniden inşa edilmiştir. Deutsches Klingenmuseum (Kılıç Müzesi), kesici aletlerin tarihsel gelişimini sergiler. Kentte metalürji, kimyasal madde üretimi, şekerleme imalatı gibi sanayi dalları da gelişmiştir.


2002 Tulcea/Romanya


Tulça, Romanya'nın Dobruca bölgesinde, Tuna kıyısındaki önemli liman şehri. Şehirde önemli bir Türk-Tatar azınlık varlığını devam ettirmektedir.


2004 Lecce/İtalya


Lecce, (Salentino lehces:Lècce, Antik Grekce:Luppìu, Latince:Lupiae) guney İtalya'nın Puglia Bölgesi'nde ve kendi ismini taşıyan Lecce ili'nin merkezi olan bir şehir ve bir [[Italya'nin komünleri| komün. Lecce, barok stili mimari eserler açısından oldukça zengindir. Barok tarzı mimarinin altın çağında yapılan, günümüzde iz bırakan yapi örneklerini Lecce'de görmek mümkündür. Salento Güzel sanatlar ve folklor Müzesi Heykel ve Roma Dönemi kalıntıların sergilendiği Bölgesel Müzeye Lecce ev sahipliği yapar.


2005 Osh/ Kırgızistan


, (Kırgızca: Ош) Fergana Vadisi'nin güneyinde bulunan ve "güneyin başkenti" olarak adlandırılan,Kırgızistan'ın en büyük ikinci şehridir.

Oş İli'nin merkezi olarak 1939 yılında kurulmuştur. 2012 verilerine göre 255.800 olan nüfus sırası ile Kırgızlar,Özbekler, Ruslar ve Tacikler'den oluşur.

Şehrin 3000 yıllık geçmişi olup, genel olarak Orta Asya'nın pazar şehri görünümündedir.


2008 Brindisi/İtalya


Brindisi, İtalya'nın Puglia Bölgesi'nde ayni ismi tasiyan Brindisi ilinin merkezi bir liman kenti ve bir komünü. Aynı zamanda Brindisi ilinin yönetim merkezidir. Adriyatik denizinin kıyısında yer alır. Merkez nüfusu 92 bin kadardır. Yunanistan ve Ortadoğu'ya giden gemilerin uğradığı yolcu limanı vardır. Petrokimya ve hava taşıtları yapımı sanayisine sahiptir. Askeri filosu ve askeri üssü vardır.

Brindisi ili 1,830 km2'lik bir alanı kaplar. İl genelinde 1988 yılına göre 409,613 kişi yaşar.


Oluşturulma Tarihi : 17.02.2015