Özdemir, Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Göreve Başlama Törenine Katıldı

 

Belediye Başkanımız Cafer Özdemir Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Göreve Başlama Töreni’ne katıldı, hayırlı olsun dileklerinde bulundu, yeni görevlerinde başarılar diledi. 

Polisin kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması sorumluluğu kapsamında suçla mücadeledeki etkinliğinin artırılmasında genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere 772 Sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu kapsamında görev yapan Çarşı ve Mahalle Bekçileri 1993 yılına kadar Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilmişlerdir. Bu tarihten sonra alım yapılmamış ve süreç içerisinde emeklilik vb. sebepler nedeni ile sayıları giderek azalmıştır.
 
Halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasında yaya devriye hizmetlerinin önem arz ettiği bilinmektedir.
 
Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın konuya hassasiyetle yaklaşımı ve talimatları ile ülke genelinde 2016-2017-2018 ve 2019 yıllarında yapılan çalışmalarla toplam 30.000 çarşı ve mahalle bekçisi alımı planlanmıştır.
 
Planlamalar çerçevesinde ilimize toplamda 120 kadro tahsis edilmiştir. İşlemleri tamamlanan 68 aday 14 Ocak -22 Şubat 2019 tarihleri arasında çeşitli polis eğitim merkezlerinde “İnsan Hakları, Polis Meslek Mevzuatı, Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu, Türk Ceza Kanunu” konularında aldıkları eğitimi başarı ile tamamlamışlardır.
 
25.02.2019 tarihinde İl Emniyet Müdürlüğü’nde göreve başlayan 68 aday çarşı ve mahallesi bekçisi planlanan hizmet içi eğitim programında “Yaya Devriye Hizmetleri, Telsiz Muhaberesi, Toplumsal Olaylara Müdahale, Yakın Savunma, Silah Bilgisi ve Atış”  konularında uygulamalı eğitime tabi tutulmuşlardır.
 
11.03.2019 tarihi itibari ile il merkezi ve ilçelerimizde göreve başlayacak olan 68 aday çarşı ve mahallesi bekçisinden 29’u Merkez, 11’i Merzifon, 12’si Suluova, 6’sı Taşova, 2’si Hamamözü, 3’ü Göynücek, 5’i Gümüşhacıköy ilçelerimizde görev yapacaklardır.
 
Planlanan diğer 52 çarşı ve mahalle bekçisinin eğitimleri ile diğer iş ve işlemleri devam etmekte olup, 2019 yılı içerisinde tamamı ilimizde göreve başlayacaklardır.

 

 

 

 

Oluşturulma Tarihi : 08.03.2019