İslam Yazı Sanatı’nı Zirveye Taşıyan Büyük Hattat Amasyalı Şeyh Hamdullah'ın Adını Yaşatacak Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi’nin Resmi Açılış Töreni Gerçekleşti

  Amasya Belediyesi tarafından yapılan Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi’nin açılış töreni Vali Dr. Osman Varol, AK Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. Naci Bostancı, Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda vatandaşımızın katılımıyla gerçekleşti. Şeyh Hamdullah’ın adını duyduktan sonra müzeye eser göndermek için tabiri caizse birbirleriyle yarışan hattatlarımız da açılışta yerlerini aldılar. Dünyada ilk ve tek hat müzesinin Amasya’ya nasip olduğunu,  İstanbul’da dahi böyle bir müzenin olmadığını vurgulayan Ebru Sanatçısı, Hattat ve Yazar Prof. Dr. Uğur Derman Amasya Belediyesi nezdinde emeği geçen herkese teşekkür etti.


   Hat sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği müzede Mısır, Sümer, Hitit yazılarından başlayıp yazının insanlık tarihi içinde gelişim sürecinin de aktarılmasının yanı sıra hat ile birlikte gelişen ciltçilik, ebru, tezhip gibi sanatların da yapım aşamalarıyla birlikte uygulamalı olarak tanıtılmaktadır.


  Amasya'nın birçok medeniyeti bünyesinde barındıran ve tarihin tanığı olan, önemli şahsiyetlerin yetişmesine imkân vermiş Anadolu’nun kadim şehirlerinden birisi olduğunu belirten Belediye Başkanımız Cafer Özdemir;“Tarihin her dönemimde ayrı bir medeniyetin izlerini tanıtan Amasya'mıza Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi’ni kazandırmanın mutluluğunuz yaşıyoruz. İnanıyoruz ki müzemiz, geleneksel Türk-İslam sanatlarının yeni nesillere aktarılmasında örnek teşkil edecektir.”ifadelerini kullandı.


  Türk İslam sanatı içinde yer alan hat sanatına yön verip kriterlerini ortaya koyanların başında gelen ve dünya üzerinde hat sanatıyla ilgilenen herkes tarafından çok iyi bilinerek üstat olarak kabul edilen Amasyalı Şeyh Hamdullah’ın adının verildiği müzeyi gezen ziyaretçiler hattatların özenle icra ettikleri eserleri incelediler.


Oluşturulma Tarihi : 01.09.2018