Engelli Bireylerin Her Zaman Yanındayız

  Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Saraydüzü Kışlası ve Milli Egemenlik Müzesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panele katıldı.Panelde Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Zafer Uğur, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Aslan, kurum müdürlerinin, engelli dernekleri ile birlikte vatandaşlar da yer aldı.

 

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Aslan konuşmasını gerçekleştirdi. Devamında ise programda panelist olarak yer alan Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Musa Demiryarar, Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi Başkan V. Mahmut Kaplan ve Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencisi Ayşe Batur konuşmalarını ve sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

 Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, günün önemine ilişkin yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

 

 “Her zaman söylediğimiz gibi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması elbette engelli vatandaşlarımızın sadece bir gün veya bir hafta hatırlanması anlamına asla gelmemelidir. Bu, engelli vatandaşlarımıza yapılabilecek en büyük haksızlık olacaktır. Bir gün değil, yılın her günü engelli kardeşlerimiz için duyarlı olmamız gerekmektedir. Yapmamız gereken dünyayı engelli kardeşlerimiz için kolay yaşanır bir hale getirmek, günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları en aza indirmek; onların hayata sıkı sıkı tutunmalarını, içlerinde yatan yaşama sevinci, yetenek ve becerilerini ortaya çıkarmalarını sağlamaktır. Ancak bu sayede tüm bireylerin temel hakkı olan yaşama hakkına saygı göstermiş, bu haklarını sonuna kadar kullanmaları için uygun ortamı sağlamış oluruz. Bir kent barışı, özgürlüğü savunuyorsa eğer bunu tüm insanlar için geçerli kılmalıdır. Aksi takdirde kendisi ve değerleri ile çelişir. Unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız.

 

 Zihinsel ve bedensel farklılıkların yaşama dair engel oluşturmadığı bir dünya dileği ile 03 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum.”


Oluşturulma Tarihi : 05.12.2017