10 Kasım Atatürk’ü Anma Etkinlikleri Düzenlendi

 Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Amasya’da da düzenlenen törenle anıldı. Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 79. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreninde Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Zafer Uğur, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, il protokolü, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler yer aldı.

 

 Anma etkinlikleri kapsamında ilk tören saat 09.05’de Yavuz Selim Meydanındaki Atatürk anıtında yapıldı. Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından bayraklar yarıya inerken, Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile Yavuz Selim Meydanı’ndaki tören sona erdi.

 

 Anma etkinlikleri kapsamında ikinci tören ise Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

 

 Törende Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Korkut Şahin günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Daha sonra Binbaşı Volkan Yılmaz Atatürk’ün hayatı, askeri dehası ve başarıları üzerine bir konuşma yaptı.  Konuşmaların ardından Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından Atatürk Oratoryosu sahnelendi. Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi’ndeki törende son olarak 10 Kasım münasebetiyle okullar arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Program hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından sona erdi.


Oluşturulma Tarihi : 10.11.2017