Amasya’da 13 Adet Tesisin Temel Atma Merasimi Gerçekleşti

 Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca İlimize yapılan yatırımların Temel Atma Merasimine katıldı. 


 Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen Temel Atma Merasimine Bakan Eroğlu’nun yanı sıra Vali Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancı, Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer, Garnizon Komutanı Zafer Uğur, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, DSİ Genel Müdürü Murat Acu ve DKMP Genel Müdürü Nurettin Taş, il protokolü ve çok sayıda vatandaş iştirak etti.


 Törende saygı duruşunun ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanımız Cafer Özdemir yapılan bu yatırımların Amasya’nın kalkınmasına büyük fayda sağlayacağını belirterek, bu hizmetlerin Amasya’ya hayırlı olması temennisinde bulundu.


 Daha sonra konuşmalarını yapan Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Devlet Su işleri Genel Müdürü Murat Acu ile Amasya Milletvekili Naci Bostancı ise bugün temeli atılacak olan 13 tesisin Amasya ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirterek, tesislerin ilimize hayırlı olması temennisinde bulundular.


 Vali Dr. Osman Varol’un konuşmasının ardından kürsüye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

 

 “Şehzadeler diyarı, dünyanın incisi güzel Amasya’da olmaktan, sizlerle kucaklaşmaktan büyük bir mutluluk yaşadım. Hepinize gönülden teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın sizlere selamlarını getirdim. 15 Temmuzda Amasya dimdik ayakta durdu. Bu bakımdan hepinize gönülden teşekkür ediyorum. 15 Temmuz bizim tarihimizdeki en kanlı ve en alçak darbe girişimidir. Türkiye’yi tamamen işgal ve parçalama girişimidir. Milletimizin kahramanlığı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti, Başbakanımız, Bakanlarımızın ve siyasi partilerimizin desteği neticesinde bu darbe girişimi püskürtüldü. Ama milletimizin yazdığı kahramanlık destanı, dünya tarihine geçti. Kahraman milletimizle ne kadar gurur duysak azdır. Bende bu milletin ferdi olarak bütün milletimle gurur duyururum. Türkiye büyük ve güçlü bir devlet. Bizler büyük bir milletiz. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. 2023 yılında Türkiye dünyada ilk 10 ülke arasına girecektir.

 

 Bugün 13 tesisin temel atma törenini icra edeceğiz. Bu tesislerin toplam maliyeti 126 milyon TL. Hayırlı olmasını diliyorum. Buraya 19 tane müjdeyle geldik. Bunların toplamı 126 milyon TL. 11 tanesi DSİ’ye, 1 tanesi Orman Genel Müdürlüğüne, 1 tanesi Doğa Koruma ve Milli Parklara ait. Bugün DSİ tarafından inşa edilecek Gümüşhacıköy Saraycık Barajı, Gümüşhacıköy Beden Barajı, Merkez Ziyaret Saraycık Barajı, Merkez Ağılönü Göleti, Aşağı Çekerek 1.Merhale Projesi Geldingen Ovası sulaması 1.kısım inşaatı, ile 6 adet taşkın koruma tesisi, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü 1 adet çevre düzenlemesi, Orman Genel Müdürlüğü tarafından Ağaçlandırma ve Ormancılık Projesi adı altında 1 adet tesislerin temelini atacağız. Bu temelini atacağımız eserlerle birlikte 27 bin 350 dekar zirai araziye su temin edilerek 1 milyon 780 bin metreküp su depolanacak ayrıca Amasya merkez ilçesi 3 mahalle,2 köy ve 5 tesis taşkın zararlarından korunacaktır. Bununla birlikte Amasya’ya son 6 yılda 13 Eylül 2012,3 Ekim 2013 ve 2 Kasım 2016 tarihlerinde Amasya’ya verdiğimiz 285 milyon TL’lik 67 müjdeye ilave olarak 110 milyon lira yatırım bedeline sahip 19 müjde daha veriyoruz. Böylece son 6 yılda Amasyalılara toplam 395 milyon TL’lik 86 müjde vermiş oluyoruz. Müjdelerimiz arasında baraj, gölet, sulama ve taşkın koruma tesisleri, fidan üretimi, mesire yeri, gelir getirici tür ağaçlandırma, orman köylülerine kredi verilmesi, yangın ilk müdahale ekip binası ile Akdağ’a 1 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurulumu yer alıyor.

 

 Ayrıca Amasya’da 5 aileye gelir getirici tür ve 5 aileye Orköy sertifikası dağıtılarak ayrıca badem, mahlep ve mahlep türlerinden oluşan toplam 3 bin adet fidan dağıtacağız. Bu fidanları bölgeye en yakın köydeki vatandaşlara dağıtacağız. İlk defa devlet ormancılığından millet ormancılığına geçiyoruz. Orman teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Bu düşüncelerle açılışını yaparak, temelini atacağımız tesislerin Amasya’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

 Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancı ,Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer, Garnizon Komutanı Zafer Uğur, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir ve il protokolünce 13 tesisin temeli atıldı.


 Temel atma merasiminin yapılmasının ardından 'Orman Mahallelerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikaları Dağıtımı' kapsamında vatandaşlara ağaç fidanları dağıtıldı.

 

 Orman köyleri projesi kapsamında süt sığırcılığı ve ceviz yetiştiriciliği sertifikasını almayı hak kazanan vatandaşlarımıza belgeleri de teslim edildi.

 

 Yapılan bu yatırımlar ise şunlardır: 3 baraj, 2 sulama tesisi, 6 taşkın koruma tesisi, 1 ağaçlandırma ve ormancılık projesi ve 1 doğa koruma ve milli parklar projesi ve 3 bin adet fidanı Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni ardından ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Amasya programının sona ermesinin ardından Samsun'a geçmek üzere İlimizden ayrıldı.


Oluşturulma Tarihi : 09.08.2017