Kurtuluş Savaşı'nı Tarihte Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Zaferle Taçlandıran 30 Ağustos Zaferi Coşku İle Kutlandı

  Türk Milleti şanlı tarihinde bağımsızlık ve hürriyetine olan tutkusunu defalarca göstermiştir. Kurtuluş Savaşı'nı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran, her aşaması vatanseverlik, cesaret ve fedakârlık tabloları ile dolu 30 Ağustos Zaferi, tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de büyük bir coşku ile kutlandı.


  30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yıl dönümü kutlama törenleri Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün ve Belediye Başkanımız Cafer Özdemir tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni ile başladı. Yavuz Selim Meydanı’nda gerçekleşen çelenk sunumunun ardından Amasya Valiliği'ne geçildi.


  Vali Dr. Osman Varol valilik makamında, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün ve Belediye Başkanımız Cafer Özdemir ile birlikte tebrikleri kabul etti.Valilik makamında tebriklerin kabulünden sonra Yavuz Selim Meydanı’nda gerçekleşen saygı duruşunun ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün ve Belediye Başkanımız Cafer Özdemir halkın ve tören birliklerinin bayramını kutladılar.


 Daha sonra ise Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Piyade Yarbay Bülent Aslanoğlu; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasında kazandığı Türk Kurtuluş Savaşı’nda işgal ordularına son darbenin vurulduğu Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 96. yıl dönümünü gururla kutladıklarını ifade etti. Yarbay Aslanoğlu'nun konuşmasının ardından günün anlam ve önemini ifade eden şiir seslendirildi. Program askeri birliklerinin geçit töreni ile sona erdi.


Oluşturulma Tarihi : 30.08.2018