AK PARTİ GRUP BAŞKANI PROF. DR NACİ BOSTANCI ŞEYH HAMDULLAH YAZI TARİHİ VE HÜSN-İ HAT MÜZESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

 

  Ak Parti Grup Başkanı Prof. Dr Naci Bostancı Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir ve Belediye Başkan Yardımcımız Mehmet Dümen, yeni hizmete giren Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesini dolaştılar.


  Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, şehirdeki turizm altyapısını güçlendirmek adına yaptıkları çalışmalara yeni bir halka daha eklediklerini belirterek tematik müze sayısını artırmayı planladıklarını söyledi.


  Türk-İslam sanatı içinde yer alan hat sanatına yön verip kriterlerini ortaya koyanların başında gelen ve dünya üzerinde hat sanatıyla ilgilenen herkes tarafından çok iyi bilinerek üstat olarak kabul edilen Amasyalı Şeyh Hamdullah’ın adının verildiği müzede 120 eserin bulunduğunu anlatan Belediye Başkan Yardımcımız Osman Akbaş da hat sanatının en güzel örneklerinin sergileneceği müzede Mısır, Sümer, Hitit yazılarından başlayıp yazının insanlık tarihi içinde gelişim sürecinin de aktarılmasının yanı sıra hat ile birlikte gelişen sanatlar olan ciltçilik, ebru, tezhip gibi sanatların da yapım aşamalarıyla birlikte uygulamalı olarak tanıtıldığına değindi.


  Ak Parti Grup Başkanı Prof. Dr Naci Bostancı, Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi’nin Amasya’ya hayırlı olmasını dileyerek müzenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

  1 Eylül 2018 Cumartesi günü resmi açılışı yapışacak olan Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi Hatuniye Mah. Bülbül Hatun Sokak No : 1 de hizmet vermektedir.

Oluşturulma Tarihi : 14.08.2018