AMASYA’DA GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA TÖRENİ

 

  Amasya'da geleneksel hale gelen dini bayramlarda devlet ve vatandaşın bayramlaşma töreni bu sene de büyük bir coşku ile tekrarlandı. Törene Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Zafer Uğur, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Erol Çelik, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutanı Albay Selami Akşit, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Ünek, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Necmettin Topsakal,  Belediye Başkan Yardımcılarımız Mehmet Dümen, Cengiz Erdem ve Osman Akbaş, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

  Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlarla bayramlaşan devlet erkânı ve vatandaşlar birlik ve beraberlik gösterisi yaptı. Bayramlaşma töreninde kürsüden bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, “On bir ayın sultanı olan Ramazan ayını geride bırakarak sağlık ve huzur içerisinde hep beraber millet olarak Ramazan Bayramı’na kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tabi ki Ramazan ayının kendine mahsus özellikleri, güzellikleri var. Ramazan ayı yaşamaya değer bir aydı. Bizler Müslümanlar olarak bu ayı hep beraber yaşadık. Yapılmış olan ibadetlerin Cenab-ı Hak nezdinde kabul görmesini niyaz ediyorum. Bayramınızı tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah nice bayramları huzur ve mutluluk içerisinde, birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizde geçirmeyi, yaşamayı, görmeyi, Cenab-ı Hak bizlere ve bizden sonraki nesillere de aynı şekilde yaşamayı nasip etsin.”

 

  Devlet halk ve vatandaşın bir araya gelerek bayramlaşmalarından son derece memnuniyet duyduğunu söyleyen Valimiz Dr. Osman Varol ise şunları kaydetti; “Öncelikle hepinizin Ramazan Bayramını canı gönülden tebrik ediyorum. Ramazan ayı bizim kültürümüzde, bizim inancımızda dayanışmanın, yardımlaşmanın, birlik ve beraberliğin gerçekten zirveye çıktığı ve derin anlamlara büründüğü bir aydır. Biz de Ramazan ayında bütün bu bahsettiğimiz güzel duyguların çok yoğun bir şekilde yaşandığı güzel programlarla hemen hemen her gün bir noktada vatandaşlarımızla birlikte olduk.

 

  Ecdadımızın bize emaneti olan ve Türk İslam kültürünün bu topraklardaki en önemli mühürlerinden olan bu nadide şehrin, Amasya’mızın her gün bir mahallesinde, bir köyünde, bir ilçesinde kurulan gönül sofralarında değişik vesilelerle, değişik kesimlerle ama hep vatandaşımızla bir arada olduk. Bu birlik ve beraberlik duygusunu geliştirmek için vatandaşımızla birlikte olmak için elimizden gelen tüm gayreti gösterdik ve çok güzel geçen bir Ramazan ayının ardından şimdi de çok coşkulu bir biçimde Ramazan bayramımıza kavuşmuş olduk.

 

  Dini bayramlarımız malumunuz kırgınlıkların sonlandırılması, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi, insanın yakınları ile komşularıyla, sevdikleriyle bir araya gelmesine vesile olan çok anlamlı ve çok güzel günler. Ben bu vesileyle burada bizlerle birlikte olan bu bayramın anlamını yerine getiren sizlere teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu vesileyle kırgınların barışmasını, dargınların bir araya gelmesini diliyorum. Fırsatımız varken sevdiklerimizi ve sevenlerimizi ziyaret edip onlarla bir araya gelmemizi diliyorum. Tekrar hepimizin Ramazan Bayramını canı gönülden tebrik ediyorum.”

 

  Konuşmaların ardından tören, Müftü Abdulkadir Keşvelioğlu’nun yaptığı dua ve ikramlarla sona erdi.

 

 

Oluşturulma Tarihi : 15.06.2018